Prieš atliekant fasado šiltinimo apdailos darbus, turi būti atlikti esminiai darbai, paviršius tinkamai paruoštas ir patikrintas, fasado detalės pritvirtintos, pastoliai, visi reikalingi įrankiai ir medžiagos paruošti, oro sąlygos tinkamos.
Prielaidos. Prieš pradedant fasado šiltinimo darbus turi būti baigti šie darbai:
- Visi stogų ir parapetų dengimo darbai.
- Visi didelės apimties vidaus tinkavimo, betono liejimo ir kiti drėgni procesai, o vanduo turi būti išdžiūvęs. Šių reikalavimų nepaisymas gali tapti drėgmės prasiskverbimo į šiltinimo sistemą priežastimi ir gali jai pakenkti.
- Visų angų užtvaros turi būti įtaisytos.
- Bet kokios iš už fasado ribų išsikišančių technologinių sistemų, pavyzdžiui, vėdinimo sistemos ar pan., dalys turi būti instaliuotos.
- Visų jungimo vietų, pavyzdžiui, stogo, karnizų, palangių, balkonų ir kt. išankstinis projektavimas ir atitinkamų detalių bei medžiagų įsigijimas.
- Pastato aplinkos vertikalusis planavimas, kad būtų užtikrintas saugus pastolių įrengimas bei cokolio dalies apdailos ir pan. teisingo aukŠčio nustatymas.
- Visi kiti darbai, kurie turi sąlytį su fasado sistema (balkonai, terasos, stogai, durys, langai, detalės, įžeminimas, lietaus vandens nutekėjimo vamzdžiai ir kt), turi būti atlikti pagal konkrečiam objektui paruoštus detaliuosius brėžinius.
Paviršiaus inspektavimas ir paruošimas. Klijuojamasis pagrindas turi būti švarus, atlaikantis, tvirtas ir lygus. Švarus paviršius reiškia, kad ant jo neturi būti dumblių, nešvarumų, tepalų, silikono, samanų ar druskų.
Dumbliais ir samanomis padengtą paviršių pirmiausiai reikia apdoroti atitinkama gyvuosius organizmus naikinančia priemone.
Nešvarumai nuo pagrindo paviršiaus paprastai gerai nusiplauna stipria vandens srove. Nešvarumai yra sukibimą sunkinantis faktorius. Jei sienos paviršius yra iš betono, reikia įsitikinti, kad ten nėra užsilikę betonavimo formos tepalų. Taip pat paviršius neturi būti apdorotas hidrofobinį (vandens atstūmimo) efektą užtikrinančia priemone, ji irgi apsunkina sukibimą. Ant fasado pasitaikančios druskos (baltos spalvos apnašos) yra taip pat sukibimą sunkinantis faktorius. Druskas reikia nutrinti sausu šepečiu ir apdoroti paviršių druskas neutralizuojančia priemone.
Po plovimo reikia palaukti, kol paviršius išdžius. šiltą vasaros dieną paprastai pakanka 1 paros, o rudenį žymiai daugiau.
Ant fasado neturi būti vandens nutekėjimų. Jei jų yra, pirmiausiai reikia pašalinti jų priežastį.
Klijuojamojo paviršiaus tolerancija turi būti ne didesnė nei +/- 1 cm. Didesnės tolerancijos ir klijuojamojo paviršiaus atveju reikia pagrindą nutinkuoti, kad būtų lygesnis. Po to reikia palaukti, kol tinkas išdžius atitinkamai reikalavimams ir turint galvoje, kad jis džiūsta 1 mm per dieną. Tinko tvirtumas turi būti pakankamas, kad sukibtų su klijais, t. y. minimaliai 0,08 N/mm2. Tinkas neturi sudaryti dulkių. Jei jis yra kietas, bet sudaro dulkes, pagrindą reikia padengti gruntavimo priemone mira 5050 base grund. Dažytas pagrindas tada bus tinkamas klijavimui ir tvirtinimui, panaudojant spraustukus, kai dažai bus gerai sukibę su pagrindu. Tai galima patikrinti aštriu peiliu bandant įpjauti ant paviršiaus "groteles" su maždaug 2-3 mm dydžio akutėmis. Jei dažai nuo akučių nusilupa, dažų sluoksnis su pagrindu nėra sukibęs pakankamai gerai ir jį reikia nuimti, kad būtų pasiektas geresnis sukibimo rezultatas.
Sienos paviršiuje gali pasitaikyti įvairių plyšelių. Jei šie plyšeliai yra 1 ar II klasės, kurie atsirado ne dėl namo sienų dalių pajudėjimo viena kitos atžvilgiu, tada galima klijuoti tiesiog ant jų. Jei plyšiai yra III klasės, kitaip vadinamais statybinės dinamikos plyšiais, tada reikia pasitarti su specialistais - reikės daryti šiltinimo sistemos deformacinį tarpelį ar ne. Statybinės dinamikos plyšį galima nustatyti gipsine plomba. Paviršiuje pasitaikančius kalkių ir cemento skiedinio likučius reikia pašalinti. Tuščius tarpelius tarp plytų ir statybinių blokelių reikia užpildyti kalkių ir cemento skiediniu.
Detalių tvirtinimas. Visos ant fasado tvirtintinos detalės turi būti iš anksto pritvirtintos arba jos pritvirtinamos fasado apdailos darbų metu. Tarpai tarp detalių turi būti taip užpildyti tarpikliais, kad vanduo neprasiskverbtų į sistemą. Tarpikliu naudojamas ne silikonas, bet sistemingai pasiteisinęs poliuretano ir bitumo užpildas. Tvirtinant metalo konstrukcijas neturi būti korozijos pavojaus. Rūdžių dėmės paliks negražias žymes ant fasado. Metalo konstrukcijoms geriausiai yra naudoti nerūdijantį arba cinkuotą ir dažytą metalo konstrukciją. Naudoti tik dažytą metalą mūsų klimato sąlygomis yra labai rizikinga. Lietvamzdžių laikikliai turi būti iš anksto instaliuoti, nes tokiu atveju fasado apdailos darbų specialistai galės instaliuoti tinkamus tarpiklius. Nė viena detalės dalis neturi būti pakrypusi žemyn į pastato pusę. Pakrypimas turi būti nukreiptas į išorę, kad vanduo nepatektų į sistemos vidų.
Pastoliai, apsauginė plėvelė ir oro sąlygos. Viso pastato fasado paviršius (apie 400 m2 plotas) turi būti apstatytas pastoliais. Apdoroti fasadą dalimis nėra tikslinga. Apdoroti fasadą naudojantis keliamaisiais mechanizmais reiškia nekokybišką rezultatą. Pastolius reikia statyti tokiu atstumu, kad jie netrukdytų apdorojant tarpus tarp pastolių. Pastolio tvirtinimo ankeriai (jei jie naudojami) turi būti pritvirtinami taip, kad ankerio akutė būtų toliau nuo planuojamojo šiltinimo paviršiaus. Ankeris turi būti pakreiptas į išorę ir apačią, kad vanduo darbo metu nepatektų į sistemos vidų. Plėvelės panaudojimas padeda užtikrinti stabilų ir nepertraukiamą darbą. Visa tai galima atlikti tiek karštais, tiek ir šaltais orais bei per lietų. Minimali oro ir dengiamojo pagrindo temperatūra turi būti +5°C ištisą parą. Apsauginė plėvelė nuimama tik tada, kai medžiaga yra visiškai išdžiūvusi. Visos angos (durys, langai) turi būti uždengtos apsaugine plėvele. Apsaugoti reikia ir visus kitus horizontalius paviršius (tarpinius stogus, grindinį ir kt), kuriems gresia, kad gali būti užteršti nukrentančių skiedinio likučių. Medžiagą reikia taip pat apsaugoti nuo klimato poveikio: darbui paruoštas dispersines medžiagas nuo šalčio, sausuosius mišinius nuo drėgmės, polistireną nuo saulės ir vandens.
Darbo įrankiai. Sistemą instaliuojantis specialistas turėtų turėti šiam darbui specialiai numatytus profesionalius darbo įrankius:
- pjūklai polistirenui pjaustyti;
- peiliai šiltinimo medžiagai pjaustyti;
- fasado šepečiai, šepetėliai, voleliai;
- mentelės iš nerūdijančio plieno;
- šveitikliai iš nerūdijančio plieno;
- plastikiniai šveitikliai;
- mišinio maišytuvas su plaktuvu (neturi būti dažytas ar iš rūdijančio metalo);
- mišinio paruoŠimo indai;
- matavimo reikmenys - lotai ir liniuotės;
- pneumatinis gręžtuvas, grąžtai, gilzės;
- plaktukai, atsuktuvai, pieštukai;
- šlifavimo prietaisas ir švitrinis popierius;
- vandens matavimo indelis;
- geležies pjūklas, plieno lakšto žirklės;
Specializuotos įmonės turėtų įsigyti maišymo siurblį, polistireno pjoviklį su termolaidu, šlifavimo mašiną su dulkiasiurbliu.
Panašūs straipsniai:
Įvertinkite šį straipsnį: